Založení mořského akvária

21.09.2019

Pokud jste se rozhodli začít s mořským akváriem, je velmi důležité správně postupovat od samotného začátku.

Stojíte již před akvárium, ve kterém se nachází jen proudová čerpadla? Filtrační zóna je přeplněná všemožnou technikou, filtračními materiály a trubkami? Zde Vám sdělím jak dále postupovat pro správné zajetí cyklu.

Nejdříve naplníme akvárium vodou z reverzní osmózy, která je zbavena veškerých škodlivých látek. Poté vodu "zasolíme" - to znamená, že nasypeme do vody odměřené množství kvalitní mořské soli a čerpadly několik hodin řádně promícháváme, aby vznikla kvalitní mořská voda. Doporučuji použít více než jedno čerpadlo - je důležité sůl ve vodě řádně rozmíchat. Postupně ze skla pomocí obyčejné houbičky setřeme vzduchové bublinky a usazené nečistoty, které se při rozpouštění soli na sklo dostaly.

Po pár hodinách, kdy je voda již zcela čirá (není nějak zakalená), přichází na řadu nasypání mořského písku na dno akvária a vložení již předem sestaveného útesu. Při vkládání buďte velmi opatrní, jelikož útes bývá opravdu těžký, tak aby nějak nesklouzl a nepoškrábal či dokonce nerozbil sklo nádrže.

Spusťte veškerou techniku a nechte mořskou vodu několik dní cirkulovat. Díky tomu se zbaví mechanických nečistot, které se do ní dostaly společně s kameny a techniky. V této fázi se nejen sžijete s tím, že máte konečně doma "funkční moře", ale také si s přístroji můžete začít více seznamovat a sledovat tak, jak pracují. Budete připraveni v případě případných problémů rychle zasáhnou, až v akváriu budou i koráli a ostatní živočichové.

S osvětlením akvária si zatím nedělejte žádné starosti, mořská voda je téměř mrtvá a vystačí si jen se slunečními paprsky, které do místnosti vstupují skrz okna.

Po pár dnech, kdy je voda zbavena veškerých nečistot díky filtraci, přichází na řadu trocha "chemie". O tom více v dalším článku.

Zajímá vás něco konkrétního, co jste zatím na "mořském" blogu nenašli? Určitě nás kontaktujte - rádi poradíme a v případě většího množství dotazů na stejné téma, zveřejníme články pro všechny.