Správný cyklus mořského akvária

09.05.2020

V minulém článku jsem již nakousl trochu chemie. Je zapotřebí znát cykly mořské vody při jejím zaběhnutím, jelikož zde to chtějí lidé většinou uspěchat, kvůli touze vidět mořský život v plné své kráse, a to velmi BRZY!


Uspěchat toto stádium mořského akvária velmi nedoporučuji, mohli byste tak přijít o dost radosti a také peněz kvůli úmrtí živočichu.

V akváriu máme již zasolenou vodu a pár dní nám běží veškerá filtrace. Asi po 5 dnech od založení, je nutno přidat do akvária nějaký zdroj amoniaku. Lze použít bakterie, kterých naleznete na internetu opravdu velké množství. Někteří výrobci udávají, že jejich "zázračné lahvičky" dokáži urychlit cyklus akvária na pouhých pár dní - tomuto se vyvarujte, zavlečete si do akvária více škody než užitku a proces Vám to stejně neurychlí. Doporučuji použít živé bakterie od certifikovaných výrobců. Dále postupujte dle návodu. Většinou se udává jaké množství nalít za kolik dní. Po cca 5 týdnech máte cyklované akvárium a lze tak bezstarostí osadit menším množstvím korálům a přidat také pár ryb.


Druhá varianta je cyklovat mořské akvárium za pomocí odolných ryb jako jsou Klauni (Amphiprion ocellaris). Tím, že je budete krmit, oni budou stravu následně uvolňovat do akvária v podobě amoniaku, který se uvolňuje při rozkladu potravy, výtrusů.

Jak vlastně celý cyklus probíhá a jak dlouho trvá? Zde Vám to jednoduše popíši.

Je zapotřebí přidat do akvária nějaký zdroj amoniaku, který cyklus nastartuje - lze použít metodu bez ryb nebo s rybami. Já osobně doporučuji využít metodu bez ryb za pomocí bakterií v lahvičkách (ryby tak netrápíte, pokud se cyklus vymkne kontrole). Bude zapotřebí si pořídit také nějakou testovací soupravu pro testování amoniaku, dusitanu a dusičnanu - třeba Salifert. Do týdne byste měli naměřit nepatrné množství amoniaku, které se každým dnem bude zvyšovat až do 10mg/l. Amoniak je pro živočichy velmi toxický a dokáže je tak usmrtit. Poté, co naměříte amoniak v mořské vodě, bude vznikat dusitan, který bude amoniak z vody odbourávat. Dusitan je méně toxický, ale také ho v akváriu nevyhledáváme. Začíná se objevovat kolem 20. dne od přidání bakterií do akvária. Tím, jak se bude množství dusitanu zvyšovat - až do 25mg/l, tím se bude snižovat naměřené množství amoniaku, ale také se v akváriu začne objevovat poslední látka - dusičnan (od 31. dne). Dusičnan uzavírá celý uvedený koloběh, je nejméně toxický pro živočichy. V době kdy dusičnan naměříme, se můžeme začít trochu radovat, jelikož se začíná blížit den, kdy si do akvária můžeme pořídit první vytoužené koráli a ryby. Množství dusičnanu se může vyšplhat klidně přes 50mg/l, ale velmi ho snížíme pravidelnou výměnou mořské vody a se správným složením filtrační techniky.

O pravidelné Výměně vody, jak, kdy a kolik měnit více v dalším článku.