Jak si poskládat to správné a funkční akvárium?

01.09.2019

Nejdříve si musíte rozmyslet, jak velké akvárium vlastně chcete mít. Tady bych Vám doporučoval akvárium alespoň nad 360l objemu. Zdá se to být veliké, ale opak je pravdou. Každý živočich potřebuje mít místo pro svůj růst - jak koráli, tak i samotné ryby a bezobratlé. Pokud chcete mít barevně pestré akvárium, tak místo je to zásadní, nad čím přemýšlet.

Také to má ještě jednu velkou výhodu, a nebál bych si říct, že je to jedna z nejdůležitějších věcí - a tou jsou malé změny vnitřího prostředí. Představte si, že je léto a venku za okny praží slunce. V místnosti se ihned začne zvyšovat teplota a pokud budete mít malý objem vody, tak se mnohem rychleji ohřeje a tyto výkyvy teplot nemají živočichové rádi. Takovýchto příkladů je mnoho.

Začátky zaběhnutí akvária
Začátky zaběhnutí akvária

Ve stojanu je umístěná veškerá filtrační technika, která vydává nějaký hluk, a s vým vzhledem kazí dojem z celkového kompletu. Proto Vám doporučuji si nechat stojan obložit materiálem, který se Vám hodí do místnosti, a následně skříňku odhlučit. Díky tomu se nemusíte bát akvárium umístit do místnosti, ve které spíte. Nic Vás nebude rušit!

Nejdůležitější věci pro zdravý růst Vašich živočichů je objem akvária a tím menší změny prostředí -to už jsem zmiňoval, ale také je důležité mít správné osvětlení. Slunce nad otevřeným oceánem se nedá jen tak nahradit, proto je nutností si nad akvárium nechat umístit silné a kvalitní zdroje světelného záření. Pokud se chystáte v akváriu mít pouze ryby a nenáročné koráli, tak nepotřebujete tak drahá světla, ale pokud chcete pěstovat náročnější koráli (acropory, acanthastery), tak pak nedoporučuji šetřit na osvětlení, správném usazení a naštelování světel. Při výběru správného osvětlení nehraje roli jen intenzita, ale je také velmi důležité spektrum barev.

Ve filtrační zóně se nachází několik komor, kde každá má nějaké využití. Jedna sbírá z vody veškeré větší částice, které ve zdravé nárži nemají co dělat, jako zbytky potravy, exkrementy, odumřelé části útesu. Další komory slouží pro okysličení vody a zbavení škodlivých a toxických látek. Zde hraje velkou roli odpěňovač, který je takovým srdcem celého akvária - podle objemu vody je potřeba vybírat ten správný předimenzovaný stroj.

filtrační zóna - srdce akvária
filtrační zóna - srdce akvária

Cirkulace vody je také velmi důležitá věc, jelikož voda, která se omílá přes koráli, je hlavní složkou živin, ze kterých se koráli živí. Nutnost velkého či malého proudu se u každého druhu liší, proto hraje velkou roli správné postavení útesu a rozložení čerpadel.

Útes Vám dokážeme složit a následně slepit tak, aby co nejvíce imitoval opravdový útes v oceánu. Pomůžeme Vám se správným rozložením korálů, tak aby získávali to, co opravdu chtějí (správné množství světla a proudu vody). Také čím více jsou kameny pórovité vznikají více užitečné bakterie, která napomáhají odbourávání škodlivých látek z vody.

Když se řekne dno akvária, každý si představí písek, nebo nějakou korálovou drť hlavně z estetických důvodů, ale to tak není úplně pravda. Pórovitá směs na dnu má ještě jiný důvod a to filtrační schopnost a vznikají v ní užitečné bakterie, které slouží pro správný chod akvária.

Každý živočich žijící ve Vaší nádrži spotřebovává také chemické látky jako jsou (Ca, KH, Mg...), tyto látky je důležité postupně doplňovat a to pravidelnou výměnou vody - to ale pouze nestačí. Také je dobré doplňovat látky chemiemi za pomoci dávkovacích čerpadel. Pokud chcete mít akvárium "plné" korálů, tak by se doplňování látek mohlo časem prodražit. Proto se pořizuje vápenný reaktor, který do vody vypouští Ca a KH, které v něm vznikají složitějším způsobem, ale následně je to méně finančně náročné. Jeho nevýhodou je, že mění PH vody, které je důležité udržovat stabilní, a k tomu nám slouží míchačka vápenné vody.

Pro a Proti - Vápenný reaktor X Dávkovací čerpadlo

  • Nemyslete si, že pokud budete používat vápenný reaktor, tak nebudete muset do vody přidávat žádné chemikálie. Přidávání doplňujících látek bude potřeba i nadále.
  • Po dlouhodobém používání vápenného reaktoru tvrdé koráli mají tlustší výčnělky, jsou "zdravější", ale mají méně intenzivní zabarvení.
  • Používání vápenného reaktoru za čas šetří finance
  • Může se stát, že při nesprávném používání reaktoru, může ve vodě nárazově změnit PH (pokud někde protéká) a to může poškodit celý systém.