Doplňování prvků do mořského akvária

20.05.2020

V minulém článku jsme si probrali správný cyklus každého mořského akvária. Jak postupovat dále, při udržení stabilního vnitřního prostředí si dočtete právě tady.

Je několik metod, jak doplňovat prvky a mikroprvky do mořského akvária, které neustále spotřebovávají koráli z vody. Jistě jste narazili na metodu Balling nebo Triton. Jedná se o dvě nejoblíbenější metody doplňováni prvků a udržování stabilního systému. Podle toho, pro který se rozhodnete je zapotřebí se správně připravit.
Naso Elegans
Naso Elegans

Pojďme si nejdříve popsat, jak zredukovat množství dusičnanů o kterých bylo více napsáno v minulém článku.

Hlavním způsobem, jak odstraňovat odpadní látky z mořské vody je pravidelná výměna 10% objemu akvária za novou, čerstvě namíchanou mořskou vodu. Tímto jednoduchý procesem zároveň do akvária doplníme potřebné množství prvků, které koráli absorbovali. Pro namíchání mořské vody k výměně použijte stejnou sůl, jakou jste použili při zasolení celého akvária, není dobré sůl často měnit za jinou. V nějakém barelu nebo nádobě si vyznačte množství vody pro výměnu (10% objemu vašeho akvária - při 1000l akvária je zapotřebí vyměnit 100l vody). Napusťte nádobu osmotickou vodou, spusťte čerpadla pro správné rozmíchání a následně ji zasolte požadovaným množstvím soli pro stejnou slanost vody, jako má Vaše akvárium. Vyčkejte do doby, kdy nebude veškerá sůl rozpuštěna a voda nebude čistě čirá (cca 2hodiny). Ke konci změřte hodnotu salinity a teploty, která by se měla velmi blížit hodnotě Vaší akvarijní vodě. Odpusťte v akvárium požadované množství vody, ve které následně můžete vymýt filtrační materiály, čerpadla atd... Nalijte čerstvě namíchanou mořskou vodu do akvária. A je hotovo, doplnili jste tak potřebné množství prvků do vody a zredukovali dusičnany.

Balling metoda je postavena na tom, že se do akvária doplňuje KH, Ca a Mg za pomocí dávkovacích čerpadel. Je zapotřebí si pořídit testovací soupravu pro přesné měření hodnot těchto látek a také pro měření nějakých stopových prvků (stroncium, draslík, jód, železo atd...), které lze snadno do akvária doplnit. Výměny vody se zde však nevyhnete, jelikož žádná dvě akvária nejsou stejná a příjem prvků není rovnoměrný.

Druhá metoda je Triton, která stojí na tom, že není třeba pravidelné výměny vody. Tuto metody osobně nemám moc v lásce, jelikož ať se to nezdá, je to cenově více náročné a nemáte takovou zpětnou kontrolu. Dusičnany se odbourávají za pomocí velikého refugia (30% objemu akvária) a prvky se dodávají ručně, podle hodnoty KH. Voda se nechává důkladně měřit v laboratořích, kam se zasílá. Následně Vám přijde do systému přesné složení mořské vody v akváriu, a poradí Vám co je zapotřebí doplnit a čím.

Čím více korálů si do akvária pořídíte, tím větší množství prvku budou odebírat a tím pádem budou zapotřebí více do mořského akvária doplňovat. Metody jsou trochu složité, ale ať si vyberete jakéhokoliv výrobce a metodu - postupujte podle návodu a žádná katastrofa se nemůže stát. Vše jistí pravidelná výměna menšího, či většího množství vody.